Friendswood wins the Clear Creek Mardi Gras Invitational

Highslide JS
Click to enlarge.
Friendswood Mustangs girls and boys Swim & Dive Teams captured first place against eight schools at the Clear Creek Mardi Gras Invitational. The Friendswood girls scored 293 points to finish in first place while the Friendswood boys scored 328 points to finish in first place.


FRIENDSWOOD — Friendswood High Mustang girls and boys Swim & Dive Teams captured first place against eight schools at the Clear Creek Mardi Gras Invitational.

The Friendswood girls scored 293 points to edge Clear Creek who scored 281 points followed by Clear Springs (260), Dawson (149), and Clear Falls (149).

The Friendswood boys scored 328 points to finish ahead of Clear Springs (188), Pearland (181), Clear Falls (147), and Clear Creek (140).

Marshall Odom broke the FHS boys 50 free record with a time of 20.77 seconds and KK LeBlanc broke the FHS girls 200 free record with a time of 1:53.57.

Relay Results are as follows:

Girls 200-yard medley relay: (1st) Friendswood - KK LeBlanc, Peyton Becker, Andi Jeanes, Lauren Tillman (2nd) Clear Creek (3rd) Clear Springs
Girls 200-yard free relay: (1st) Friendswood - Andi Jeanes, Peyton Becker, Lauren Tillman, KK LeBlanc (2nd) Clear Springs (3rd) Clear Falls
Girls 400-yard free relay: (1st) Clear Creek (2nd) Friendswood - Edi Jakob, Paige McCray, Andi Jeanes, Lauren Tillman (3rd) Clear Falls

Boys 200-yard medley relay: (1st) Friendswood – Tony Laurito, Nick Hardt, Lane Jordan, Marshall Odom (2nd) Clear Falls (3rd) Pearland Dawson
Boys 200-yard free relay: (1st) Friendswood – Nathan Henderson, Nick Hardt, Tony Laurito, Marshall (2nd) Clear Falls (3rd) Spring Woods
Boys 400-yard free relay: (1st) Clear Creek (2nd) Friendswood – Hayden Holcomb, Talon Welch, Andrew Rubio, Chayton Budzik (3rd) Clear Springs

Individual places: FHS Finishes by order of event (yards):

Girls 200 Free: KK LeBlanc (1st), Alex Linden (7th), Olivia Esbeck (8th)
Boys 200 Free: Paul Podrebarac (2nd), Talon Welch (3rd), Hayden Holcomb (4th), Nathan Jennings (6th)

Girls 200 Individual Medley: Peyton Becker (2nd), Edi Jakob (3rd)
Boys 200 Individual Medley: Tony Laurito (1st), Nick Hardt (2nd), Chayton Budzik (11th)

Girls 50 Free: Lauren Tillman (3rd), Paige McCray (6th)
Boys 50 Free: Marshall Odom (1st), Andrew Rubio (8th), Nathan Henderson (11th)

Girls 100 Butterfly: Andi Jeanes (2nd), Erin Voelker (7th)
Boys 100 Butterfly: Lane Jordan (3rd), Hayden Holcomb (8th)

Girls 100 Free: KK LeBlanc (1st), Hallie Ratcliff (8th)
Boys 100 Free: Marshall Odom (1st) Andrew Rubio (9th), Nathan Henderson (10th)

Girls 500 Free: Paige McCray (1st), Alex Linden (2nd), Edi Jakob (3rd)
Boys' 500 Free: Paul Podrebarac (2nd), Nathan Jennings (5th), Noah Givens (7th)

Girls 100 Backstroke: Hallie Ratcliff (10th), Oliva Esbeck (11th)
Boys 100 Backstroke: Tony Laurito (1st), Talon Welch (6th)

Girls 100 Breaststroke: Peyton Becker (2nd), Erin Voelker (7th), Genevieve Ringo (11th)
Boys 100 Breaststroke: Nick Hardt (3rd), Chayton Budzik (5th)

Boys 1 Meter Diving: Grayson Wells (2nd)