Friendswood swimmers advance to state


FRIENDSWOOD — Year-after-year, the Friendswood swim team advances to the UIL state swim meet that is held at the Lee and Joe Jamail Texas Swimming Center at the University of Texas at Austin. This year, Friendswood swimmers will compete on February 15-16 at the state meet.

Friendswood won the District 24-5A title and they had a great showing at the Region 6-5A swim meet as the boys finished second and the girls finished third against some of the best teams in the region.

Magnolia won the regional title for the girls with 390 points followed by Montgomery (379), Friendswood (342), Kingwood Park (278), Grand Oaks (132), and Porter (130). There were 14 other teams that competed that scored less than 100 points.

Kingwood Park won the boys title with 444 points followed by Friendswood (372), Magnolia (254), Montgomery (237), Grand Oaks (201), Magnolia West (164), and Tomball (116). There were 13 other schools that competed that scored less than 100 points.

Each of the eight Texas regions automatically send the top two finishers in each event to the state meet. There are eight additional “call ups” in each event (based on the top times) for a total of 24 swimmers swimming each event at UT. The top three divers in each region automatically go to state.

Qualifying for the state swim meet includes:

Boys 200 Yard Medley Relay – 2nd place finish in a time of 1:37.76. Team of Joe Sloan, Josh Haffelder, Max Hardt and Vinnie Gangitano

Girls 200 Yard Individual Medley – 2nd place finish in a time of 2:09.65 – Leah Givens

Boys 200 Yard Individual Medley – 1st place finish in a time of 1:53.14- Max Hardt

Girls 50 Yard Freestyle – 1st place finish in a time of 23.42- Olivia Theall

Girl’s 1 meter Diving - 2nd place finish with 391.20 points – Lily Ellis

Boy’s 1 meter Diving - 3rd place finish with 328.45 points - Gabe Costa

Girls 100 Yard Butterfly – 1st place finish in a time of 54.38 (All-America Time) – Olivia Theall, 2nd place finish in a time of 56.34 - Lezli Sisung

Boys 200 Yard Freestyle Relay – 2nd place finish in a time of 1:29.34- Team of Vinnie Gangitano, Nathan Haney, Josh Haffelder, and Max Hardt

Girls 100 Yard Backstroke - 1st place finish in a time of 55.70 – Lezli Sisung (new team record)

Boys 100 Yard Breaststroke - 1st place finish in a time of 57.75- Max Hardt and 2nd place finish in a time of 59.91 Josh Haffelder.

Call ups to state confirmed are:

Girls 200 Yard Freestyle - 4th place finish in a time of 1:57.67- Allison Proulx

Girls 100 Yard Butterfly – 5th place finish in a time of 1:00.17- Abigail Nelson

Girls 200 Yard Freestyle Relay - 3rd place finish in a time of 1:39.90. Team of Lezli Sisung, Allison Proulx, Abigail Nelson and Allie Hansen

Girls 100 Yard Breaststroke – 3rd place finish in a time of 1:07.34- Leah Givens

Girls 400 Yard Freestyle Relay - 3rd place finish in a time of 3:35.70 – Team of Allison Proulx, Leah Givens, Allie Hansen and Olivia Theall